Rodziny wspierające- ogłoszenie o naborze
Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Łomża w oparciu o art.29 ust.1,2 i art.30 ust.1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022 r poz. 447) zachęca rodziny do współpracy z asystentem rodziny we wspieraniu rodzin przeżywających trudności w zakresie opieki i wychowania dzieci. Pomoc i wspieranie tych rodzin wyrażać się będzie przyjęciem na siebie roli RODZINY WSPIERAJĄCEJ.
Zadaniem rodziny wspierającej jest aktywna pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji w rodzinach tego wymagających. Formy pomocy mogą być bardzo różne, uzależnione od potrzeb oraz współpracy między zainteresowanymi. Dotyczyć one mogą: wskazówek dotyczących sprawowania opieki i wychowania dzieci, kształtowania i wypełniania podstawowych ról społecznych, organizacji czasu rodziny, pomocy w nauce, racjonalnego prowadzenia budżetu domowego oraz prowadzenia gospodarstwa domowego.
Pełnienie funkcji rodziny wspierającej może być powierzone osobom obcym jak też osobom z bezpośredniego otoczenia dziecka (np. sąsiedzi, dziadkowie, krewni, znajomi), które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo.
Rodzina wspierająca NIE otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji, a jedynie przysługuje jej zwrot kosztów związanych z udzieleniem wsparcia (np. zakupione bilety do kina, teatru, muzeum, na basen) na podstawie umowy z Wójtem określającą zasady zwrotu kosztów.
Aby zostać rodziną wspierającą należy:
- złożyć wniosek na rodzinę wspierającą do Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łomża;
- umożliwić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego pracownikowi socjalnemu OPS Gminy Łomża;
- uzyskać pozytywną opinię Kierownika OPS Gminy Łomża na podstawie przeprowadzonego wywiadu środowiskowego;
- podpisać umowę, która określa zwrot kosztów związanych ze świadczonym wsparciem.
Rodzina nie może pełnić funkcji RODZINY WSPIERAJĄCEJ, gdy:
- istnieje problem alkoholowy;
- nie ma stałego źródła utrzymania;
- występują problemy wychowawcze z własnymi dziećmi;
- członkowi rodziny odebrano lub ograniczono władzę rodzicielską;
- członek rodziny nie wywiązuje się z obowiązku alimentacji;
- skazano członka rodziny za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego;
- występują zaburzenia lub choroba psychiczna.
Osoby chętne do pełnienia funkcji rodziny wspierającej mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Łomża mieszczącego się w budynku Urzędu Gminy Łomża przy ul. Marii Skłodowskiej Curie 1a (II piętro) nr tel. 86 216 21 99 oraz 512-863-816